عکس هایی خارق العاده و حیرت‌ انگیز از مرگ ستارگان

عکس هایی خارق العاده و حیرت‌ انگیز از مرگ ستارگان
به گزارش ایران ناز رصدخانه اشعه ایکس چاندرا ناسا تصاویری از ستارگان در حال مرگ در همسایگی خورشید با جزئیات بی‌ سابقه‌ ای منتشر کرده است که نخستین مطالعه اصلی در این حوزه محسوب میشود.

سحابی سیاره‌ای یک ستاره درحال مرگ است که لایه‌های بیرونی اش فروریخته است؛ این سحابی زمانی شکل می‌گیرد که یک ستاره شبه خورشید از تمامی هیدروژن درون هسته خود استفاده کرده و به یک غول سرخ با شعاع بسیار بزرگ تبدیل می‌شود.
عکس هایی خارق العاده و حیرت‌ انگیز از مرگ ستارگان ، www.irannaz.com
در نخستین بررسی سیستماتیک سحابی های سیاره ای با استفاده از اشعه ایکس، تصاویر حیرت انگیزی از چهار ستاره در حال مرگ توسط رصدخانه اشعه ایکس چاندرا ناسا تهیه شده است. این تصاویر بخشی از برنامه بررسی ۲۱ سحابی سیاره‌ای در فاصله پنج هزار سال نوری با زمین محسوب می شود.

تیم تحقیقاتی موسسه تکنولوژی روچستر به سرپرستی «جوئل کاستنر» در سال ۲۰۱۱ میلادی برنده یک دوره تحقیقاتی هفت روزه در رصدخانه چاندرا برای بررسی و عکسبرداری از سحابی های سیاره ای شد و با توجه به موفقیت های بدست آمده، این تیم برنده یک دوره مطالعاتی هشت روزه دیگر در این رصدخانه شده است.

عکس هایی خارق العاده و حیرت‌ انگیز از مرگ ستارگان ، www.irannaz.com
این تصاویر با جزئیات بسیار دقیق، سحابی های سیاره ای NGC 6543 معروف به چشم گربه، NGC 7662، NGC 7009‌ و NGC 6826‌ دیده می شوند؛ اشکال متفاوت آنها ناشی از بادهای پر سرعت هسته ستاره در حال مرگ است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

: معادله امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.