تغذیه ای برای داشتن پوستی فوق العاده

https://fun.patoghu.com/upload/e0cfdc7a682cf77939a020c464fb8fcf.jpg

زیبایی پوست مسئله‌ای است که همیشه به خصوص در خانم‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد به طوری که اکثر این افراد از روش‌های مختلفی از جمله کرم، لیزر، ماسک صورت و غیره استفاده می‌کنند در صورتی که با ساده‌ترین روش از جمله تغذیه مناسب می‌توان به پوستی شاداب دست یافت.

دکتر خدیجه رحمانی، متخصص تغذیه در خصوص نقش تغذیه در سلامت و شادابی پوست بیان کرد: «مواد مغذی بسیاری در شادابی پوست موثر هستند. در مرحله اول تعادل در دریافت مصرف مواد مغذی از جمله مواردی است که باید به آن توجه شود.»
وی ادامه داد: «سلول‌های پوست دارای یک دوره عمر مشخص هستند به طوری که بعد از مدتی از بین رفته و دوباره ساخته می‌شوند که در این صورت باید همه مواد غذایی از جمله پروتئین، ویتامین و سایر مواد مغذی در دسترس سلول‌ها باشد.» دکتر رحمانی با تاکید بر نقش مصرف مواد مغذی برای بازسازی، حفظ و نگهداری سلول‌های پوست خاطر نشان کرد: «برخی از مواد مغذی از جمله اسید چرب در حفظ، طراوت و رطوبت پوست موثر هستند به عنوان مثال اسید چرب امگا ۳ رطوبت پوست را به خوبی تامین می‌کند.»
این متخصص تغذیه گفت: «مصرف ماهی یکی از منابع مفید امگا ۳ محسوب می‌شود که تاکید می‌‎شود دو بار درهفته مصرف شود و در سبد تغذیه خانوار قراربگیرد در صورتی که افراد تمایل به مصرف آن را ندارند می‌توانند برای جایگزین کردن آن از قرص روغن ماهی استفاده کنند که تا حدودی در این زمینه موثر است.» به گفته وی، مصرف آب نیز باعث ایجاد رطوبت در پوست می‌شود که باید در روز به اندازه کافی مصرف شود. دکتر خدیجه رحمانی با بیان تاثیر مثبت مواد آنتی اکسیدانی یادآور شد: «ویتامین A به خصوص بتاکاراتن که پیش ساز ویتامین A محسوب می‌شود، ویتامین C، مواد مغذی از جمله سلنیوم به عنوان یک آنتی اکسیدان مفید و روی از جمله موادی هستند که بر پوست تاثیر مثبتی می‌گذارند.»
متخصص تغذیه همچنین به نکاتی در خصوص اسیدهای چرب اشاره کرد و گفت: «به طور معمول ۳۰ درصد مواد غذایی به چربی اختصاص دارد. اسیدهای چرب اشباع معمولا از منابع حیوانی تامین می‌شود ولی با این حال مصرف خود چربی به طور مستقیم ضروری نیست. مهم‌ترین منبع چربی‌های غیر اشباع روغن زیتون است که باید به عنوان بیشترین و بهترین نوع چربی مورد استفاده قرار گیرد.» وی اظهار کرد: «اگر روغن زیتون در دسترس نبود بهتر است از روغن مایع گیاهی استفاده شود همچنین حذف چربی‌های جامد در این زمینه بسیار مهم است.» دکتر رحمانی در پایان گفت: «همچنین مصرف مغز‌ها از جمله گردو، بادام، تخم کدو و غیره علاوه بر اینکه چربی‌های مفیدی دارند دارای ویتامین E نیز هستند. به همین دلیل مصرف روزانه حدود ۱۰ عدد از این مواد برای حفظ سلامت پوست توصیه می‌شود.»
منبع : سلامت

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

: معادله امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.